Duyurular

09 Ocak 2019 Çarşamba

Çocuk ve Travma Lisansüstü Tez Ödülleri

Vakfımız Travma ve Çocuk konusunda araştırma ve hizmet birikimini artırmaya katkıda bulunmak; genç araştırmacıları desteklemek ve "Travma ve Çocuk" konusunda farkındalık yaratmak amacıyla lisansüstü tezleri (bir yüksek lisans, bir doktora ya da tıpta uzmanlık tezini) ödüllendirmektedir.

 

Çeşitli bilim dallarında ya da disiplinler arası bakış açısıyla YÖK'e bağlı enstitülerde sürdürülen lisansüstü programlar kapsamında ve tıpta uzmanlık dereceleri kapsamında yürütülmüş ve "Çocuk ve Travma" konusunda bilgi ve çözüm üretmiş, bilimsel açıdan üstün nitelikte; 01 Ocak 2018 ile 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmış ve ilgili enstitü tarafından kabul edilmiş tezler ödüle aday gösterilebilir. Psikolojik travmaların çocuklar tarafından nasıl yaşandığına ve etkilerine, travma yaşayan çocuk ve ergenlerin desteklenmesine ve çocuk ve ergenlerin travmadan korunmasına / travmaların önlenmesine yönelik olarak çeşitli yöntemlerle yürütülmüş özgün tezler ödül kapsamındadır.

 

Ödül başvuruları üniversitelerin Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri Enstitülerince yürütülen tezleri ve tıpta uzmanlık tezlerini kapsamaktadır.

 

Başvuru koşulları ve başvuru süreci: Ödüle aday olmak için tezin Türkiye'de yapılmış olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ve YÖK'e bağlı enstitü tarafından atanmış danışmanının ıslak imzasının yer aldığı eksiksiz doldurulmuş başvuru formunun, tezin tümünün (pdf formatında), yüksek lisans ya da doktora diplomasının (ya da geçici mezuniyet belgesinin); adayın ayrıntılı akademik özgeçmişinin 31.10.2019 tarihine kadar Ege Mah. İşçiler Cad. No:105/31 Kahramanlar 35230 Konak/İZMİR ya da info@egeden.org.tr eposta adresine ulaştırılması gerekmektedir.

 

Vakıf Mütevelli ve Yönetim Kurullarınca onaylanan Seçici Kurul başvurular arasından bir yüksek lisans ve bir doktora ya da tıpta uzmanlık tezini 2019 yılı için Egeden Çocuk ve Travma Lisansüstü Tez Ödülü' ne layık görecektir.

 

Ödüllerin Taktimi: Ödüller sahiplerine Egeden Çocuk ve Travma Vakfı tarafından İzmir'de düzenlenecek Çocuk ve Travma Sempozyumu'nda taktim edilecektir. Ödüle layık görülen tez sahiplerinin ve tez danışmalarının ödüllerini alacakları sempozyuma katılımları vakıf tarafından karşılanacak ve sempozyum programı kapsamında ödül alan tezler sunulacaktır.

 

Ayrıca Egeden Çocuk ve Travma Vakfı tarafından ödüle layık görülen yüksek lisans tezi için 1000 TL ve doktora ya da tıpta uzmanlık tezi için 1500 TL ödül verilecektir.

 

Başvuru ve bilgi için:
Ege Mah. İşçiler Cad. No:105/31 Kahramanlar 35230 Konak/İZMİR 
info@egeden.org.tr

 

Başvuru için gerekli belgeler

  • Başvuru formu (ıslak imzalanmış olarak)
  • Tezin pdf formatındaki tam metni
  • İlgili enstitü tarafından verilmiş diploma ya da geçici mezuniyet belgesi
  • Başvuru sahibinin ayrıntılı akademik özgeçmişi 
  • Başvuru mektubu
 

Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Ödül Takvimi

  • Ocak –Temmuz 2019: Ödül Duyurularının Yapılması
  • 01 Ağustos – 31 Ekim 2019: Ödül Başvuruları
  • Aralık 2019: Ödüllendirilen tezlerin ilan edilmesi
  • Sempozyum: Ödüllerin taktim edilmesi ve sunulması


 

Egeden Çocuk ve Travma Vakfı Lisansüstü Tez Ödülüleri Açıklandı

Başvuru yapan tüm adaylara
Teşekkür Ederiz

Travma ve Çocuk konusunda araştırma ve hizmet birikimini artırmaya katkıda bulunmak; genç araştırmacıları desteklemek ve "Travma ve Çocuk" konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ödüle aday olan 10 lisansüstü tez başvurusunun değerlendirmeleri tamamlanmıştır.

Ödüllendirilen Yüksek Lisans Tezleri:

Melek Hande Bulut Demir
'Cinsel İstismara Uğramış Kız Ergenlerde Cinsel Travmanın Beyinde Oluşturduğu Yapısal Değişikliklerin Araştırılması'

Ayşenur Güngör
'Transgenerational Transmission of Trauma: Investigating Cognitive, Emotional and Behavioral Forms of Transmission Among Marmara Earthquake Survivors'

Seçici Kurul:
Prof. Dr. Özgür Erdur Baker
Prof. Dr. Figen Çok
Prof. Dr. Özlem Gencer
Prof. Dr. Müge Tamar Karaoğlu

Ödüllerin takdimi 26-28 Şubat 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan Egeden Vakfı Çocuk ve Travma Kongresi’nde yapılacaktır.