Çocuklara yönelik programlar geliştirme ve uygulama

Çocuklara Yönelik Programlar Geliştirme ve Uygulama

Hepimiz çocukların  yoksunluk, savaş, şiddet görmeden, acılar yaşamadan, kayıplar vermeden büyümelerini  temenni ederiz. Ancak ne yazık ki dünya öyle bir yer değil. Çocukların her an acı, yıkım ve kayıplarla karşılaşma ve çeşitli zorluklar yaşama ihtimali olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden çocukları, hayatın zorluklarıyla başa çıkabilmeleri ve yere sağlam adımlarla basabilmeleri için hayata hazırlamalı ve  onlara, işler yolunda gitmese de umutlu, güçlü ve dayanıklı olmayı öğretmeliyiz. 

Dayanıklılık; 

  • Yaşamın getirdiği zor şartlara rağmen ayakta kalabilme, yaşamaya devam edebilme kapasitesidir. 
  • Mükemmel olmayan dünyada geleceğe güvenle bakabilme gücüdür. Kayıplara rağmen yeniden toparlanabilmektir.
  • Zorlukları gelişim fırsatı olarak görebilmektir. Zorlukların içinde boğulup kalmak değil, çıkış yolları aramaktır. 
  • Tünelin ucunda bir ışık olduğuna inanmak, vazgeçmemek, oradan çıkabilmektir.
  • Hiç hata yapmamak, mükemmel olmak değildir. Hatalardan öğrenebilmektir.
  • Sanıldığı gibi bazılarında olan bazılarında olmayan bir kişilik özelliği değildir. 

Tüm çocuklar dayanıklı olma potansiyeliyle doğarlar. Önemli olan çocukların bu özelliklerini fark etmeleri ve geliştirmeleri için onları desteklemektir. 
İşte bu yüzden “Bilirsem Yapabilirim” programını geliştiriyoruz. Bu program ilkokul dönemindeki çocukların dayanıklı olma kapasitelerini desteklemeyi hedefleyen 12 oturumdan oluşuyor. Oturumlarda; çocukların becerilerinin, yapabileceklerinin farkına varmalarını, kendilerine güvenebilmelerini, etkili iletişim kurmalarını, duygu düzenleme ve problem çözme becerilerini güçlendirmelerini, kendilerine hedef koyabilmelerini, umutlu olabilmelerini ve sorumluluk alabilmelerini amaçlayan çeşitli grup etkinlikleri yer alıyor.