Travma geçirmiş çocukları destekleme

Travma Geçirmiş Çocukları Destekleme

Çocuklar travma yaşadıklarında bunun etkileri hayatlarının her parçasına dokunur. Kendilerine, yetişkinlere, geleceğe duydukları güveni kaybederler. Travma çocukların beyin gelişimini, fiziksel olarak büyümelerini, sosyal ilişkilerini, duygularını etkiler. Öğrenme kapasiteleri, sınıfta sakince oturabilme becerileri, arkadaşlık ilişkileri tehlikeye girer. Kafaları karışır. Yaşadıkları öfke, korku, utanç, çaresizlik gibi duygularla baş etmede zorluk çekerler. Dünya onlar için yaşanmaz bir hal alabilir ve işlev kabiliyetleri azalır.
Böyle durumlarda uzman yardımı almak çocukların yeniden hayata tutunmalarını kolaylaştırır. Yardım alamayan çocuklar travmalarıyla baş başa kalır ve kendilerini depresyon, uyuşturucu/alkol bağımlılığı, şiddet, suça karışma ve intihara kadar gidebilen, yaşam boyu sürecek bir mücadelenin içerisinde bulabilirler. 

Bu yüzden işimiz;

  • Ruhsal travma yaşayan ve uzman yardımı alamayan çocukları desteklemek
  • Onları kendilerine yardımcı olacak uzmanlarla buluşturmak

“Askıda Terapi” uygulamasıyla, ruhsal travma yaşayan çocuklarla uzmanları buluşturuyoruz. Kaza, ihmal ve istismar, afet ya da travmatik kayıplar gibi zorlu yaşam olaylarına maruz kalan ve maddi gücü yeterli olmayan çocukların terapi ücretlerini vakıf olarak karşılıyor ve çocuğun gelişimini takip ediyoruz. 

Askıda Terapi uygulamasından yararlanmak için, 

  • İzmir ili ve ilçelerinde oturuyor olmak.
  • Uzman yardımı almak için yeterli maddi imkanları bulunmamak ve bunu belgelendirebilir olmak.
  • Ebeveynlerden birinin ya da yasal vasinin, yardım almak için çocuğa eşlik ediyor olması.
  • Ebeveynlerin ya da yasal vasinin kendilerine verilecek eğitim desteğine açık olması.